Bourns Inc. 3290H-1-501
3290H-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3290H-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3290H-1-501.pdf
Availability of 3290H-1-501
QUANTITY
3290H-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3290H-1-501
Internal Part NumberEIS-3290H-1-501
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3290H-1-501
Related Links3290H, 3290H-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3290H-1-501 Details Description
Related parts for 3290H-1-501
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HDR 34POS VERT TIN 2.54MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf