Bourns Inc. 3290H-1-502
3290H-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3290H-1-502
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3290H-1-502.pdf
Availability of 3290H-1-502
QUANTITY
3290H-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3290H-1-502
Internal Part NumberEIS-3290H-1-502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3290 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3290H-1-502
Related Links3290H, 3290H-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3290H-1-502 Details Description
Related parts for 3290H-1-502
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TAB 2,8X0,8 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT ROLLER datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 47K OHM 18SOIC datasheet.pdf