Bourns Inc. 3292L-1-102
3292L-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3292L-1-102
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W LEADS
Datasheet Download
3292L-1-102.pdf
Availability of 3292L-1-102
QUANTITY
3292L-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292L-1-102
Internal Part NumberEIS-3292L-1-102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292L-1-102
Related Links3292L, 3292L-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292L-1-102 Details Description
Related parts for 3292L-1-102
IC PRG BCD DIV-BY-N CNTR 16TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
25+25 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
PRESS FIT datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf