Bourns Inc. 3292W-1-202M
3292W-1-202M picture photo
Mfg. Part Number
3292W-1-202M
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292W-1-202M.pdf
Availability of 3292W-1-202M
QUANTITY
3292W-1-202M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292W-1-202M
Internal Part NumberEIS-3292W-1-202M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292W-1-202M
Related Links3292W-, 3292W-1-202M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292W-1-202M Details Description
Related parts for 3292W-1-202M
IC CTRLR HOTSWAP DUAL 16SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET 50MA 8-SOP datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 100 OHM .4W .25% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 47POS INLINE SCKT datasheet.pdf