Bourns Inc. 3292X-1-205LF
3292X-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3292X-1-205LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292X-1-205LF.pdf
Availability of 3292X-1-205LF
QUANTITY
3292X-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292X-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3292X-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292X-1-205LF
Related Links3292X-, 3292X-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292X-1-205LF Details Description
Related parts for 3292X-1-205LF
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.226 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf