Bourns Inc. 3292X-1-222
3292X-1-222 picture photo
Mfg. Part Number
3292X-1-222
Brief Description
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292X-1-222.pdf
Availability of 3292X-1-222
QUANTITY
3292X-1-222 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292X-1-222
Internal Part NumberEIS-3292X-1-222
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292X-1-222
Related Links3292X, 3292X-1-222 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292X-1-222 Details Description
Related parts for 3292X-1-222
RES 4.3 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN JACK 20POS MALE CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf