Bourns Inc. 3292X-1-501
3292X-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3292X-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292X-1-501.pdf
Availability of 3292X-1-501
QUANTITY
3292X-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292X-1-501
Internal Part NumberEIS-3292X-1-501
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292X-1-501
Related Links3292X, 3292X-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292X-1-501 Details Description
Related parts for 3292X-1-501
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON RECT ELEC OFWH datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 730MA 630 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ALIGNMENT PIN datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf