Bourns Inc. 3292X-1-503LF
3292X-1-503LF picture photo
Mfg. Part Number
3292X-1-503LF
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292X-1-503LF.pdf
Availability of 3292X-1-503LF
QUANTITY
3292X-1-503LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292X-1-503LF
Internal Part NumberEIS-3292X-1-503LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292X-1-503LF
Related Links3292X-, 3292X-1-503LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292X-1-503LF Details Description
Related parts for 3292X-1-503LF
CONN HEADER VERT .156 6POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT YELLOW CA 0.31" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 425K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIE SET POS. LOCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 12A datasheet.pdf