Everlight Electronics Co Ltd 3294-15UYC/S400-A8
3294-15UYC/S400-A8 picture photo
Mfg. Part Number
3294-15UYC/S400-A8
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
3294-15UYC/S400-A8.pdf
Availability of 3294-15UYC/S400-A8
QUANTITY
3294-15UYC/S400-A8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3294-15UYC/S400-A8
Internal Part NumberEIS-3294-15UYC/S400-A8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorYellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating500mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle90°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant589nm
Wavelength - Peak591nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package3.0mm Round
Size / Dimension-
Height (Max)4.45mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3294-15UYC/S400-A8
Related Links3294-15UY, 3294-15UYC/S400-A8 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
3294-15UYC/S400-A8 Details Description
Related parts for 3294-15UYC/S400-A8
RES 18K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED SZ5-P COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
OSC XO 62.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf