Bourns Inc. 3296P-1-104
3296P-1-104 picture photo
Mfg. Part Number
3296P-1-104
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296P-1-104.pdf
Availability of 3296P-1-104
QUANTITY
3296P-1-104 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296P-1-104
Internal Part NumberEIS-3296P-1-104
PackagingTube
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.190" H (9.53mm x 4.83mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296P-1-104
Related Links3296P, 3296P-1-104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296P-1-104 Details Description
Related parts for 3296P-1-104
IC SWITCH INTERRPT 5MM SLOT W/LD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A 8ULTRASO datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 6P/24S/5P R/A PRSFT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.1A 195 MOHM datasheet.pdf