Bourns Inc. 3296P-1-204
3296P-1-204 picture photo
Mfg. Part Number
3296P-1-204
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296P-1-204.pdf
Availability of 3296P-1-204
QUANTITY
3296P-1-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296P-1-204
Internal Part NumberEIS-3296P-1-204
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.190" H (9.53mm x 4.83mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296P-1-204
Related Links3296P, 3296P-1-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296P-1-204 Details Description
Related parts for 3296P-1-204
CONN HEADER .100 SNGL STR 32POS datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-DIP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7K OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf