Bourns Inc. 3296P-1-223
3296P-1-223 picture photo
Mfg. Part Number
3296P-1-223
Brief Description
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296P-1-223.pdf
Availability of 3296P-1-223
QUANTITY
3296P-1-223 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296P-1-223
Internal Part NumberEIS-3296P-1-223
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)22k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.190" H (9.53mm x 4.83mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296P-1-223
Related Links3296P, 3296P-1-223 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296P-1-223 Details Description
Related parts for 3296P-1-223
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.13"LX2.68"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCREW #6-32X.155 PAN PHSLZN/BR/S datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf