Bourns Inc. 3296P-1-502LF
3296P-1-502LF picture photo
Mfg. Part Number
3296P-1-502LF
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296P-1-502LF.pdf
Availability of 3296P-1-502LF
QUANTITY
3296P-1-502LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296P-1-502LF
Internal Part NumberEIS-3296P-1-502LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.190" H (9.53mm x 4.83mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296P-1-502LF
Related Links3296P-, 3296P-1-502LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296P-1-502LF Details Description
Related parts for 3296P-1-502LF
RES ARRAY 9 RES 390K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 500MA 140 MOHM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
GLAND BUSH VIBRAT PROTECT 10PCS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
JT 15C 14#20 1#16 PIN WALL REC datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf