Bourns Inc. 3296W-1-201ALF
3296W-1-201ALF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-201ALF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-201ALF.pdf
Availability of 3296W-1-201ALF
QUANTITY
3296W-1-201ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-201ALF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-201ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-201ALF
Related Links3296W-1, 3296W-1-201ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-201ALF Details Description
Related parts for 3296W-1-201ALF
RES SMD 37.4 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RESISTOR 75 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1.1MM X 3/4" datasheet.pdf
FIXED IND 69.7UH 600MA 282 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 698 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf