Bourns Inc. 3296W-1-202A
3296W-1-202A picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-202A
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-202A.pdf
Availability of 3296W-1-202A
QUANTITY
3296W-1-202A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-202A
Internal Part NumberEIS-3296W-1-202A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-202A
Related Links3296W-, 3296W-1-202A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-202A Details Description
Related parts for 3296W-1-202A
RES SMD 357K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC PMIC LI+ 2CELL HANDHELD TQFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf