Bourns Inc. 3296W-1-205LF
3296W-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-205LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-205LF.pdf
Availability of 3296W-1-205LF
QUANTITY
3296W-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-205LF
Related Links3296W-, 3296W-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-205LF Details Description
Related parts for 3296W-1-205LF
FILTER LINE RFI FAST TERM 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 50PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C DIE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
2 POST RACK BRACKET 18 BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 200K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC datasheet.pdf