Bourns Inc. 3296W-1-253ALF
3296W-1-253ALF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-253ALF
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-253ALF.pdf
Availability of 3296W-1-253ALF
QUANTITY
3296W-1-253ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-253ALF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-253ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-253ALF
Related Links3296W-1, 3296W-1-253ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-253ALF Details Description
Related parts for 3296W-1-253ALF
IC OSC CTC 6MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC SMB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 3PH 40LFCSP datasheet.pdf
CONN HEAT SHRINK TUBE SZ E STR datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET 64-QFN datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf