Bourns Inc. 3296W-1-302LF
3296W-1-302LF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-302LF
Brief Description
TRIMMER 3K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-302LF.pdf
Availability of 3296W-1-302LF
QUANTITY
3296W-1-302LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-302LF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-302LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)3k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-302LF
Related Links3296W-, 3296W-1-302LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-302LF Details Description
Related parts for 3296W-1-302LF
IC CHARGE/PWR MGMT SNGL 20-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SEATING TOOL ASSY POWER/SIGNAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf