Bourns Inc. 3296W-1-500R
3296W-1-500R picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-500R
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-500R.pdf
Availability of 3296W-1-500R
QUANTITY
3296W-1-500R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-500R
Internal Part NumberEIS-3296W-1-500R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-500R
Related Links3296W-, 3296W-1-500R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-500R Details Description
Related parts for 3296W-1-500R
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 16VC SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
LS 5.08/12/90 3.5SN GY datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V CH 0805 datasheet.pdf