Bourns Inc. 3296W-1-504ALF
3296W-1-504ALF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-504ALF
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-504ALF.pdf
Availability of 3296W-1-504ALF
QUANTITY
3296W-1-504ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-504ALF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-504ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-504ALF
Related Links3296W-1, 3296W-1-504ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-504ALF Details Description
Related parts for 3296W-1-504ALF
LED 7-SEG .40" 1DIGIT YELLOW CA datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 396KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 24.0 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 33/8MM-48" datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf