Bourns Inc. 3296W-1-505
3296W-1-505 picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-505
Brief Description
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-505.pdf
Availability of 3296W-1-505
QUANTITY
3296W-1-505 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-505
Internal Part NumberEIS-3296W-1-505
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-505
Related Links3296W, 3296W-1-505 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-505 Details Description
Related parts for 3296W-1-505
MOSFET N-CH 30V 98A LFPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
INDICATOR PB RECT GREEN 5V ILLUM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 5A 32VDC BLADE datasheet.pdf