Bourns Inc. 3296X-1-100
3296X-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3296X-1-100
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296X-1-100.pdf
Availability of 3296X-1-100
QUANTITY
3296X-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296X-1-100
Internal Part NumberEIS-3296X-1-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.190" Face x 0.395" H (10.03mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296X-1-100
Related Links3296X, 3296X-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296X-1-100 Details Description
Related parts for 3296X-1-100
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN MOD 6 POS FEMALE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf