Vicor Corporation V150A48E400BG3
V150A48E400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48E400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48E400BG3.pdf
Availability of V150A48E400BG3
QUANTITY
V150A48E400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48E400BG3
Internal Part NumberEIS-V150A48E400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48E400BG3
Related LinksV150A48, V150A48E400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48E400BG3 Details Description
Related parts for V150A48E400BG3
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND RED OIL TIGHT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHT/BLK 100' datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT 50MHZ 100PQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf