Vicor Corporation V375A48H600BL
V375A48H600BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A48H600BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W
Datasheet Download
V375A48H600BL.pdf
Availability of V375A48H600BL
QUANTITY
V375A48H600BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48H600BL
Internal Part NumberEIS-V375A48H600BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48H600BL
Related LinksV375A4, V375A48H600BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48H600BL Details Description
Related parts for V375A48H600BL
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGE 28-QFN datasheet.pdf
SENS PROX M30 30MM PNP-NC UNSHLD datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.5W MONO D 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf