Vishay/Dale RNC55H2151BRBSL
RNC55H2151BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2151BRBSL
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2151BRBSL.pdf
Availability of RNC55H2151BRBSL
QUANTITY
RNC55H2151BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2151BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2151BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2151BRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2151BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2151BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2151BRBSL
IC PHOTOFLASH CAP CHARGER 6-DFN datasheet.pdf
RES SMD 3.24M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 56MM SQ 24V datasheet.pdf
RES 294 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.77KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.5MM datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf