Atmel AT24C256BW-SH-T
AT24C256BW-SH-T picture photo
Mfg. Part Number
AT24C256BW-SH-T
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24C256BW-SH-T.pdf
Availability of AT24C256BW-SH-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT24C256BW-SH-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C256BW-SH-T
Internal Part NumberEIS-AT24C256BW-SH-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C256BW-SH-T
Related LinksAT24C25, AT24C256BW-SH-T Datasheet, Atmel Distributor
AT24C256BW-SH-T Details Description
Related parts for AT24C256BW-SH-T
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV TO220 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
HOSE SYS 1/4 NOZZLE 7/32" datasheet.pdf
CONN HEADER 4PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 14POS datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 2/3W 2010 datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf