Bourns Inc. 3296X-1-101
3296X-1-101 picture photo
Mfg. Part Number
3296X-1-101
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296X-1-101.pdf
Availability of 3296X-1-101
QUANTITY
3296X-1-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296X-1-101
Internal Part NumberEIS-3296X-1-101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.190" Face x 0.395" H (10.03mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296X-1-101
Related Links3296X, 3296X-1-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296X-1-101 Details Description
Related parts for 3296X-1-101
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
GDT 420V 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 76POS datasheet.pdf