Bourns Inc. 3296X-1-205
3296X-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3296X-1-205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296X-1-205.pdf
Availability of 3296X-1-205
QUANTITY
3296X-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296X-1-205
Internal Part NumberEIS-3296X-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.190" Face x 0.395" H (10.03mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296X-1-205
Related Links3296X, 3296X-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296X-1-205 Details Description
Related parts for 3296X-1-205
DIODE GEN PURP 600V 6A R6 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 4COND 4AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf