Bourns Inc. 3296X-1-505
3296X-1-505 picture photo
Mfg. Part Number
3296X-1-505
Brief Description
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296X-1-505.pdf
Availability of 3296X-1-505
QUANTITY
3296X-1-505 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296X-1-505
Internal Part NumberEIS-3296X-1-505
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)5M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.190" Face x 0.395" H (10.03mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296X-1-505
Related Links3296X, 3296X-1-505 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296X-1-505 Details Description
Related parts for 3296X-1-505
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONTROLLER FOR LD-600/601 datasheet.pdf
SW SLOW 1NO/1NC 10A ROLL PLUNG datasheet.pdf
RES 162 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 3POS W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf