Bourns Inc. 3296Y-1-102LF
3296Y-1-102LF picture photo
Mfg. Part Number
3296Y-1-102LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296Y-1-102LF.pdf
Availability of 3296Y-1-102LF
QUANTITY
3296Y-1-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296Y-1-102LF
Internal Part NumberEIS-3296Y-1-102LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296Y-1-102LF
Related Links3296Y-, 3296Y-1-102LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296Y-1-102LF Details Description
Related parts for 3296Y-1-102LF
CONN INTERIM CLIP 26POS .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 1023FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf