Bourns Inc. 3296Y-1-105
3296Y-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3296Y-1-105
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296Y-1-105.pdf
Availability of 3296Y-1-105
QUANTITY
3296Y-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296Y-1-105
Internal Part NumberEIS-3296Y-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296Y-1-105
Related Links3296Y, 3296Y-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296Y-1-105 Details Description
Related parts for 3296Y-1-105
IC DRIVER MOSFET HS 10-UMAX datasheet.pdf
HARDWARE BACKPLANE MOUNT 42SETS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SNSW 10A 1/4 70500870 RIGHT datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP585EVB datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 15W datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 5POS SOLDER datasheet.pdf