Bourns Inc. 3296Y-1-224
3296Y-1-224 picture photo
Mfg. Part Number
3296Y-1-224
Brief Description
TRIMMER 220K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296Y-1-224.pdf
Availability of 3296Y-1-224
QUANTITY
3296Y-1-224 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296Y-1-224
Internal Part NumberEIS-3296Y-1-224
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)220k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296Y-1-224
Related Links3296Y, 3296Y-1-224 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296Y-1-224 Details Description
Related parts for 3296Y-1-224
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 6DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 11.05MM datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY MAGN 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 13POS 1MM 10" datasheet.pdf