Bourns Inc. 3296Y-1-302LF
3296Y-1-302LF picture photo
Mfg. Part Number
3296Y-1-302LF
Brief Description
TRIMMER 3K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296Y-1-302LF.pdf
Availability of 3296Y-1-302LF
QUANTITY
3296Y-1-302LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296Y-1-302LF
Internal Part NumberEIS-3296Y-1-302LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)3k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)