Bourns Inc. 3299P-1-201
3299P-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3299P-1-201
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299P-1-201.pdf
Availability of 3299P-1-201
QUANTITY
3299P-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299P-1-201
Internal Part NumberEIS-3299P-1-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299P-1-201
Related Links3299P, 3299P-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299P-1-201 Details Description
Related parts for 3299P-1-201
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC I/Q MODULATOR AGC 20-QFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 100V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A SOT-82 datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/10/135 3.5 BK datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 800MA AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf