Bourns Inc. 3299P-1-201
3299P-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3299P-1-201
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299P-1-201.pdf
Availability of 3299P-1-201
QUANTITY
3299P-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299P-1-201
Internal Part NumberEIS-3299P-1-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299P-1-201
Related Links3299P, 3299P-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299P-1-201 Details Description
Related parts for 3299P-1-201
JOG-FOR datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 6.35MM WHITE datasheet.pdf
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
IGBT 650V 80A 267W TO-247 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN RA datasheet.pdf