Bourns Inc. 3299P-1-501
3299P-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3299P-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299P-1-501.pdf
Availability of 3299P-1-501
QUANTITY
3299P-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299P-1-501
Internal Part NumberEIS-3299P-1-501
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299P-1-501
Related Links3299P, 3299P-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299P-1-501 Details Description
Related parts for 3299P-1-501
RES SMD 1.91K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PANEL FRONT 16.7X5.23X0.5" BLACK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/CHRGR 48WQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMX2434 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf