Bourns Inc. 3299P-1-501LF
3299P-1-501LF picture photo
Mfg. Part Number
3299P-1-501LF
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299P-1-501LF.pdf
Availability of 3299P-1-501LF
QUANTITY
3299P-1-501LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299P-1-501LF
Internal Part NumberEIS-3299P-1-501LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299P-1-501LF
Related Links3299P-, 3299P-1-501LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299P-1-501LF Details Description
Related parts for 3299P-1-501LF
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20-DIP datasheet.pdf
FINGER GRD W2E142,W2G130, W2S130 datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf