Bourns Inc. 3299P-1-504
3299P-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3299P-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299P-1-504.pdf
Availability of 3299P-1-504
QUANTITY
3299P-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299P-1-504
Internal Part NumberEIS-3299P-1-504
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299P-1-504
Related Links3299P, 3299P-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299P-1-504 Details Description
Related parts for 3299P-1-504
IC REG LDO 5V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .05" R/A datasheet.pdf
IC FPGA 612 I/O 11152FBGA datasheet.pdf
RES 246K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 544MA 392 MOHM datasheet.pdf
CONN HAN EMC 15 BASE PANEL datasheet.pdf
MICRO 9C P 8" WHT JACKS datasheet.pdf