Bourns Inc. 3299W-1-104LF
3299W-1-104LF picture photo
Mfg. Part Number
3299W-1-104LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299W-1-104LF.pdf
Availability of 3299W-1-104LF
QUANTITY
3299W-1-104LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299W-1-104LF
Internal Part NumberEIS-3299W-1-104LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.240" Face x 0.395" H (9.53mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299W-1-104LF
Related Links3299W-, 3299W-1-104LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299W-1-104LF Details Description
Related parts for 3299W-1-104LF
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
GND MICA FLUSH MNT INS W/14260 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
300 PPR 0.25 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 6A datasheet.pdf