Bourns Inc. 3862C-286-103AL
3862C-286-103AL picture photo
Mfg. Part Number
3862C-286-103AL
Brief Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
3862C-286-103AL.pdf
Availability of 3862C-286-103AL
QUANTITY
3862C-286-103AL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3862C-286-103AL
Internal Part NumberEIS-3862C-286-103AL
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)