Bourns Inc. 3299W-1-104LF
3299W-1-104LF picture photo
Mfg. Part Number
3299W-1-104LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299W-1-104LF.pdf
Availability of 3299W-1-104LF
QUANTITY
3299W-1-104LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299W-1-104LF
Internal Part NumberEIS-3299W-1-104LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.240" Face x 0.395" H (9.53mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299W-1-104LF
Related Links3299W-, 3299W-1-104LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299W-1-104LF Details Description
Related parts for 3299W-1-104LF
CABLE COAXIAL RG316 26AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MS46 WELD SHIELD 435MM datasheet.pdf