Bourns Inc. 3299X-1-101
3299X-1-101 picture photo
Mfg. Part Number
3299X-1-101
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299X-1-101.pdf
Availability of 3299X-1-101
QUANTITY
3299X-1-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299X-1-101
Internal Part NumberEIS-3299X-1-101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299X-1-101
Related Links3299X, 3299X-1-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299X-1-101 Details Description
Related parts for 3299X-1-101
RES SMD 680K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT LOW V 56TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
OSC XO 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
BNC RCT-PCB(SOLDER DIP LEG) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf