Nichicon UPW2W3R3MHD
UPW2W3R3MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2W3R3MHD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPW2W3R3MHD.pdf
Availability of UPW2W3R3MHD
QUANTITY
UPW2W3R3MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2W3R3MHD
Internal Part NumberEIS-UPW2W3R3MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2W3R3MHD
Related LinksUPW2W, UPW2W3R3MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2W3R3MHD Details Description
Related parts for UPW2W3R3MHD
IC BUFF CMOS LVL/SFTR N-I SOT353 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
POT 25K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RAIL-MOUNTABLE SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO 21 F 20" RBW JACKP datasheet.pdf
TV 30C MIXED PIN RECP datasheet.pdf
TV 37C 37#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf