CUI Inc. PUZ3-D12-D15-D
PUZ3-D12-D15-D picture photo
Mfg. Part Number
PUZ3-D12-D15-D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 3W 15V 100MA OUT
Datasheet Download
PUZ3-D12-D15-D.pdf
Availability of PUZ3-D12-D15-D
QUANTITY
PUZ3-D12-D15-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PUZ3-D12-D15-D
Internal Part NumberEIS-PUZ3-D12-D15-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPUZ3-D Series Cert of Compliance
3D ModelPUZ3-D12-D15-D
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPUZ3-D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PUZ3-D12-D15-D
Related LinksPUZ3-D1, PUZ3-D12-D15-D Datasheet, CUI Inc. Distributor
PUZ3-D12-D15-D Details Description
Related parts for PUZ3-D12-D15-D
IDC CABLE- AKC40G/ AE40M / AKC40 datasheet.pdf
IC MPU SCC 18MHZ 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W 15 AU datasheet.pdf
IC INTERFACE SER NOTEBOOK 28SOIC datasheet.pdf
IC GATE DVR HALF BRIDGE 16SOIC datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 4POS PLUG-WIRE .5M datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf