Bourns Inc. 3299X-1-501
3299X-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3299X-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299X-1-501.pdf
Availability of 3299X-1-501
QUANTITY
3299X-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299X-1-501
Internal Part NumberEIS-3299X-1-501
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299X-1-501
Related Links3299X, 3299X-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299X-1-501 Details Description
Related parts for 3299X-1-501
IDC CABLE - MSR50K/MC50G/X datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC HIEFF 3.3VOUT 15W SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8VFQFPN datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 5POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 144VWM 223.2VC AXIAL datasheet.pdf
BACC 8C 8#8(TWINAX) SKT RECP N datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf