Bourns Inc. 3299X-1-504
3299X-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3299X-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299X-1-504.pdf
Availability of 3299X-1-504
QUANTITY
3299X-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299X-1-504
Internal Part NumberEIS-3299X-1-504
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299X-1-504
Related Links3299X, 3299X-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299X-1-504 Details Description
Related parts for 3299X-1-504
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 2012 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.8A 10MSOP datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR S/L STR datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 7POS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 23POS datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 13MHZ 18PF SMD datasheet.pdf