Bourns Inc. 3299Z-1-105
3299Z-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3299Z-1-105
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299Z-1-105.pdf
Availability of 3299Z-1-105
QUANTITY
3299Z-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299Z-1-105
Internal Part NumberEIS-3299Z-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299Z-1-105
Related Links3299Z, 3299Z-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299Z-1-105 Details Description
Related parts for 3299Z-1-105
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT HV 8SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 320MW SOD323 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA SMINI2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
MIN HORIZONTAL FLOAT SWITCH M12 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf