SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I72-5V-C
P61-3000-S-A-I72-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I72-5V-C
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I72-5V-C.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I72-5V-C
QUANTITY
P61-3000-S-A-I72-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I72-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I72-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I72-5V-C
Related LinksP61-3000-S, P61-3000-S-A-I72-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I72-5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I72-5V-C
PCB COPPER CLAD 6 X 9"2 SIDE datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
TOOL CRIMP DF-13 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 328.1' datasheet.pdf
DSUB DB PLASTIC BRACKET D*U datasheet.pdf
MICRO 37C S 10" RBW JACKP NI datasheet.pdf