Vicor Corporation V375C2H50B3
V375C2H50B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C2H50B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V375C2H50B3.pdf
Availability of V375C2H50B3
QUANTITY
V375C2H50B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C2H50B3
Internal Part NumberEIS-V375C2H50B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C2H50B3
Related LinksV375C, V375C2H50B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C2H50B3 Details Description
Related parts for V375C2H50B3
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
CONV DC-DC 24VIN 3.3/1.5V VERT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 9400UF 20% 75V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf