Grayhill, Inc. 51CD30-01-1-AJS
51CD30-01-1-AJS picture photo
Mfg. Part Number
51CD30-01-1-AJS
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SINGLE DECK ADJ
Datasheet Download
51CD30-01-1-AJS.pdf
Availability of 51CD30-01-1-AJS
QUANTITY
51CD30-01-1-AJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 51CD30-01-1-AJS
Internal Part NumberEIS-51CD30-01-1-AJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions2 ~ 12
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51CD30-01-1-AJS
Related Links51CD30-, 51CD30-01-1-AJS Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51CD30-01-1-AJS Details Description
Related parts for 51CD30-01-1-AJS
RES 1.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR T1/E1/CEPT/ISDN-PRI 1:2.4 datasheet.pdf
025 CONN CAP ASSY 24P datasheet.pdf
IGBT 600V 6A 30W TO263-3 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 15POS .12M datasheet.pdf